didsabz
19 دی 1401 - 18:09

پرتره‌ای از "پدر جذامیان ایران" در سینما/ تلنگری به جامعه پزشکی

مستند "به نام پدر"، پرتره‌ای از دکتر مبین است و روایت زندگی او از دوره جوانی تا حضورش در جمع جذامیان منطقه "بابا باغی" تبریز را به نمایش گذاشته است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مستند «به نام پدر» به کارگردانی قربانعلی طاهرفر و تهیه‌کنندگی مرتضی رزاق کریمی در سیزدهمین جشنواره فیلم عمار حضور دارد و امشب در سینما فلسطین به نمایش درمی‌آید.

«به نام پدر» چهارمین فیلم از مجموعه ده قسمتی «چونان سرو» است که به سفارش شبکه مستند سیما تولید شده و چندی پیش از شبکه مستند سیما روی آنتن رفته بود. 

مستند «به نام پدر» پرتره نگاری از سیدمحمدحسین مبین است و روایت زندگی او از دوره جوانی تا حضورش در جمع جذامیان ایران در منطقه «بابا باغی» تبریز را به تصویر می‌کشد.

این مستند به کنکاش و واکاوی روح بلند مردی می‌پردازد که به دلیل فعالیت‌های گسترده‌اش در مبارزه با بیماری جذام، لقب پدر جذامیان ایران را به او داده‌اند. این اثر نمایش فراز و فرودها و پیچ و خم‌های زندگی شخصیتی است که تمام هستی‌اش را وقف بیمارانش می‌کند.

کارگردان این مستند درباره دلیل توجه خود به ساخت این مستند گفته بود: "فیلم «به نام پدر» به مثابه تلنگری برای جامعه پزشکی ایران است که بخشی از آن‌ها دچار فراموشی تاریخی ناخواسته شده‌اند که حاصل این امر، گسترش شکاف میان پزشکان و بیماران است. بی‌تردید سیدمحمد مبین در زمره پزشکانی چون محمد قریب، طبیب ترازِ مدینه فاضله است که امروزه گوهرهایی گران‌بها و کمیاب‌اند."

مستند , تلویزیون , سینما , جشنواره فیلم عمار ,

مستند "به نام پدر"، امشب ساعت 20:15 در سالن 2 سینما فلسطین و در قالب جشنواره فیلم عمار به نمایش درمی‌آید. همچنین این مستند در سایت عماریار به صورت آنلاین در دسترس علاقه‌مندان خواهد بود.

مستند , تلویزیون , سینما , جشنواره فیلم عمار ,

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 965960