didsabz
29 دی 1401 - 18:12

سرما و آلودگی هوا در استان قزوین تشدید می‌شود

مدیرکل هواشناسی استان قزوین از صدور هشدار زرد خبر داد و گفت: بر این اساس از فردا جمعه ۳۰ دی تا دوشنبه ۳ بهمن‌ماه شاهد پایداری جو، تشدید برودت هوای سرد و افزایش انباشت آلاینده‌های جوی در تمام مناطق استان قزوین خواهیم بود.

یوسف شیخ‌الملوکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین، از صدور هشدار زرد شماره 46 مرکز پیش‌بینی هواشناسی استان قزوین خبر داد و اظهار داشت: بر این اساس از فردا جمعه 30 دی تا دوشنبه 3 بهمن‌ماه شاهد پایداری جو، تشدید برودت هوای سرد و افزایش انباشت آلاینده‌های جوی در تمام مناطق استان قزوین خواهیم بود.

وی اضافه کرد: بنابراین شاهد تداوم یخبندان و افزایش آلودگی هوا در تمامی نقاط استان قزوین خواهیم بود و به همین خاطر به هم‌استانی‌ها هشدار می‌دهیم که مدیریت بهینه را در مصرف حامل‌های انرژی به ویژه گاز و سوخت‌های فسیلی داشته باشند و دستگاه‌های متولی هم فعالیت صنایع آلاینده را به شدت کنترل کنند.

شیخ‌الملوکی با بیان اینکه مردم استان قزوین باید از تردد غیرضروری در فضای باز خودداری کنند، تصریح کرد: در ضمن باید مردم باید از حرکات ورزشی در فضای باز به خاطر آلودگی هوا و سرمای شدید به صورت جدی اجتناب کنند.

وی ادامه داد: خطر سرمازدگی گلخانه‌ها و واحدهای دام و طیور را در روزهای آینده بسیار تهدید می‌کند و به همین خاطر تمهیدات لازم برای مقابله با سرمازدگی باغات و دام‌ها اتخاذ شود. در ضمن با توجه به بروز یخبندان بخش خدمات شهری شهرداری‌ها و راهداری باید اقدامات جدی برای جلوگیری از لغزندگی جاده‌ها و تصادفات زنجیره‌ای داشته باشند.

هوای قزوین و الوند ناسالم شد

عضو ستاد مدیریت بحران استان قزوین در ادامه با اشاره به وضعیت فعلی آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرتردد استان قزوین گفت: در حال حاضر شاخص آلودگی هوا در شهر قزوین 186 پی‌پی‌ام و در شهر الوند 169 پی‌پی‌ام است و بنابراین وضعیت آلودگی هوای این 2 شهر استان قزوین در وضعیت قرمز قرار دارد و هوای آنها ناسالم است.

شیخ‌الملوکی افزود: همچنین امروز شاخص آلودگی هوا در شهر آبیک 148 پی‌پی‌ام بود که با وجود اینکه فقط برای گروه‌های حساس ناسالم است، اما فقط به اندازه 2 واحد با وضعیت ناسالم فاصله دارد که احتمال می‌دهیم در روزهای آینده هوای هر 3 شهرستان یادشده در وضعیت ناسالم و قرمز قرار داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 986280