didsabz
01 بهمن 1401 - 16:33

صنعت عامل اصلی آلودگی هوای قزوین/ توپ را در زمین مردم نیندازیم

قزوین- یک کارشناس محیط زیست با بیان اینکه وارونگی دما، آلودگی ناشی از صنعت را به نمایش گذاشته است، گفت: ترافیک و خودرو عامل اصلی آلودگی نیست و توپ را در زمین مردم نیندازیم.

حسین اینانلو در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در آلودگی هوا سه عامل مهم نقش دارند، اظهار کرد: صنعت، سکونتگاه ها و وسایل نقلیه سه عامل اصلی آلودگی هوا محسوب می شوند.

وی با بیان اینکه در حوزه صنعت نیروگاه شهید رجایی نماد آلودگی هوا محسوب می شود، افزود: با توجه به جمیعت شهر قزوین دو عامل دیگر یعنی سکونتگاه ها و وسایل نقلیه را نمی توان علت های اصلی این آلودگی دانست.

این کارشناس حوزه محیط زیست ادامه داد: قزوین از نظر جمعیتی یک شهر میانه است و سکونتگاه ها و وسیال نقلیه در این شهر در حدی نیست که عامل اصلی آلودگی آسمان باشد.

وی با بیان اینکه آلودگی روزهای اخیر در قزوین تنها مختص به همین روزها نیست و از قبل نیز وجود داشته است، ادامه داد: در این چند روز مواد آلاینده در شاخص های سنجش آلودگی خود را نشان داده است.

اینانلو با بیان اینکه علت نمایش این آلودگی به شرایط هواشناختی حاکم بر قزوین در روزهای گذشته مربوط می شود، تصریح کرد: پدیده وارونگی دما که در قزوین به نسبت سایر استانها شدید تر بوده است باعث بروز این آلودگی شده است.

وی در تشریح معنای وارونگی دما گفت: در حالت عادی و نرمال هوای سطح زمین و هوای مجاوری که ما انسان ها با آن در تماس هستیم نسبت به هوای بالاتر گرم تر است و وقتی سطح زمین گرم تر است هوا شروع به صعود میکند و آلودگی هایی که انسان وارد هوا کرده به سطح بالا رفته و این آلودگی را حس نمی کنیم.

این کارشناس محیط زیست اظهار کرد: وقتی وارونگی دما اتفاق می افتد هوای سرد بالا با هوای مجاور زمین وارونه و جابجا می شود و هوای سرد سنگین در سطح زمین هوای آلوده را به بالاتر مننقل نکرده و در سطح زمین حبس می کند و نتیجه این حبس افزایش شاخص آلودگی است.

وی افزود: وارونگی دمایی که منشأ سیستمی دارد و نتیجه استقرار و عمل مراکز فشار اتمسفر است

اینانلو تصریح کرد: هوای این روزهای سطح زمین در اکثر مناطق ایران و قزوین یک هوای پرفشاری است که از عرض های بالا مستقر شده و با توده های هوای غربی ادغام شده و بارندگی را ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه توده و سیستم هوایی پرفشار باعث وارنگی دما شده است، عنوان کرد: این سیستم در همه استان ها وجود دارد ولی عوامل دیگری نقش این هوای سرد و پرفشار را در استان قزوین تشدید کرده و به وارونگی بیشتر دما کمک کرده اند.

توپ را در زمین مردم نیندازیم

اینانلو تصریح کرد: دمای پرفشار سیبری، پوشیده بودن زمین از برف و آسمان شفاف و صاف به وارونگی دما در قزوین کمک کرده و منابع آلایندگی موجود در قزوین نیز باعث شده تا شرایط طبیعت وضعیت هوا در قزوین اینگونه که امروز می بینیم شود.

وی با بیان اینکه هر شهر و سکونتگاه‌های شهری ویژگی های خاص خود را دارد، تاکید کرد: شبکه حمل و نقل، ترافیک و سبک زندگی مردم سهم خودروها را در آلایندگی هوا افزایش دهد اما ترافیک و خودروها عامل اصلی نیستند و نباید توپ را در زمین مردم بیندازیم.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه وارونگی دما ایحاد آلودگی نمی کند بلکه آلودگی ایجاد شده توسط انسان را در زمین حبس می کند، ادامه داد: تا زمانی که آسمان قزوین صاف است و برف نیز در زمین است از این وارونگی کاسته نخواهد شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 988575