didsabz
17 آذر 1401 - 10:21

گفت‌وگویی جالب در پرس‌تی‌وی درباره لابی‌های صهیونیستی

در برنامه "فلسطین؛ محرمانه‌زدایی" شبکه پرس‌تی‌وی به تسخیر حزب چپ آلمان و اندیشکده مرتبط با آن پرداخته می‌شود که توسط لابی‌های صهیونیستی اتفاق افتاد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، "حزب چپ آلمان"(موسوم به Die Linke) مواضع مبهمی را در رابطه با مساله فلسطین اتحاذ می کند. این حزب از یک سو، پیشتر از اراده جدّی خود جهت حمایت از حقوق ملت فلسطین سخن گفته و از سوی دیگر، از تایید رسمی حقوق ملت فلسطین خودداری می‌کند و حتی جریان‌های مقاومت فلسطینی را به مثابه گروه‌هایی "یهودی‌ستیز" توصیف می‌کند.

از این رو، برنامه "فلسطین؛ محرمانه‌زدایی" شبکه پرس‌تی‌وی در گفت‌وگو با "دیوید میلر"، استاد سابق دانشگاه بریستول بریتانیا و فعال سیاسی-اجتماعی حامی حقوق ملت فلسطین و همچنین "فیل بِوین"، از افراد نزدیک به "جرمی کوربین" رهبر سابق حزب کارگر و فعال حامی حقوق ملت فلسطین، به ارزیابی و بررسی روندهایی و چهارچوب هایی پرداخته که در نوع خود حاکی از تسخیر حزب چپ آلمان و اندیشکده مرتبط با آن موسووم به "لوکزمبرگ استیفانگ" توسط لابی‌های صهیونیست و رژیم صهیونیستی هستند(شایان ذکر است که رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر به واسطه لابی‌های خود نفوذ قابل توجهی را در عرصه معادلات سیاسی-اجتماعی آلمان کسب کرده است).

در این رابطه عجیب است که بدانیم رهبر حزب چپ آلمان اخیراً در سرویس بهداشتی پارلمان آلمان مخفی شده تا از گفت‌وگو با خبرنگاران در مورد جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین طفره رود و خودداری کند.

در ابتدا دیوید میلر از نفوذ گسترده لابی‌ها و جریان‌های اطلاعاتی و جاسوسی رژیم صهیونیستی در آلمان سخن گفت و تأکید کرد که نهادهای جاسوسی صهیونیست‌ها با همکاری سازمان سیا، از قدرت و نفوذ قابل توجهی در آلمان برخوردار شده‌اند و عملاً روند معادلات در این کشور را به سمتی که مطلوب آنها است هدایت می‌کنند.

فیل بِوین نیز به این نکته اشاره می‌کند که دستگاه‌های اطلاعاتی آلمان تا حد زیادی پذیرای همکاری و نفوذ رژیم صهیونیستی و سازمان سیا شده‌اند. در این چارچوب، برخی ناظران و تحلیلگران بر این باورند که باید از دولت آلمان پرسید که آیا دستگاه‌های اطلاعاتی آن در خدمت آلمان‌اند یا آمریکا و رژیم صهیونیستی؟ مسئله‌ای که البته در نوع خود موجب شده تا بسیاری از نفوذ قابل توجه رژیم صهیونیستی و لابی‌های همراه با آن در حزب چپ آلمان که داعیه حمایت از ملت فلسطین را دارد نیز خبر دهند.

دیوید میلر نیز به این مسئله اشاره کرد که صهیونیست‌ها به صورت تدریجی و در طی دهه‌های مختلف کارِ نفوذ در عرصه معادلات سیاسی-اجتماعی آلمان را آغاز کرده‌اند و دستگاه‌های نظامی و اطلاعاتی دو طرف نیز در این رابط به نوعی درک مشترک رسیده‌اند. در دهه 1960 میلادی، رژیم صهیونیستی با استفاده از بسیاری از کمک‌های نظامی آلمانی‌ها بود که توانست کشورهای عربی را مغلوب خود کند و به آنها ضربات سنگینی را وارد سازد.

فیل بِوین نیز بار دیگر تکرار کرد که سازمان اطلاعاتی آلمان "بی ام دی" حقیقتا به یک بازار و مهره سازمان سیا تبدیل شده است. این سازمان عملاً در راستای منافع آمریکا، حتی علیه سیاستمداران آلمانی نیز وارد میدان می‌شود و در موضوعات مهم سیاست خارجی آلمان نظیر جنگ اوکراین و یا حمله به خط لوله نورد استریم، بیش از آنکه منافع آلمان را درنظر گیرد بر علیه منافع این کشور وارد میدان می‌شود. در این فضا، اساسا نفوذِ کنشگری نظیر رژیم صهیونیستی در سازمان اطلاعاتی آلمان به هیچ عنوان موضوع تازه و عجیبی نیست.

دیوید میلر نیز به طور خاص به این مسئله اشاره کرد که همکاری‌های نزدیک موساد با سازمان اطلاعاتی آلمان در سال‌های اخیر جلوه‌های عینی را از خود به نمایش گذاشته است. برخوردهای آلمان با جنبش حزب‌الله لبنان و منافع این جنبش در خاک آلمان و یا جوّسازی‌های سازمان اطلاعاتی آلمان تحت تأثیر موساد علیه جنبش حماس و اعلام اینکه هر دو شاخه سیاسی و نظامی این جنبش به مثابه موجودیت‌هایی تروریستی‌اند، همه  ناشی از کنشگری‌های پشت پرده قابل توجه صهیونیست‌ها علیه جریان مقاومت در خاک آلمان‌‎اند که متأسفانه تا حد زیادی نسبت به استقلال دولت و کشور آلمان نیز بی‌اعتنا هستند.

در این راستا، حزب چپ آلمان نیز که بارها از حمایت خود از ملت فلسطین سخن گفته، تحت فشارها و نفوذ لابی‌های صهونیستی اعلام می‌دارد که چندان با مقاومت مسلحانه ملت فلسطین علیه رژیم اشغالگر قدس موافق نیست و خنده‌دار آنکه در جریان رویدادی که به "توالت گیت" مشهور شده، رهبر حزب چپ آلمان در یک توالت در پارلمان آلمان مخفی شد تا مبادا به سؤال‌های خبرنگاران در مورد جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین پاسخی دهد.

در این چارچوب، بر اساس اسناد افشا شده از سوی وب سایت "ویکی لیکس"، اینطور به نظر می‌رسد که حزب چپ آلمان در مساله فلسطین نه تنها نگران فشارهای رزیم صهیونیستی است بلکه فشارها و چالش‌های جدّی را از ناحیه دولت آمریکا نیز حس می کند و نمی‌تواند به صورت مستقل و آزادانه اقدام به موضع‌گیری کند.

دیوید میلر به طور خاص تأکید می‌کند که ماجرای "توالت گیت" در آلمان به وضوح نشان می‌دهد تا چه اندازه لابی‌های صهیونیست در آلمان نفوذ دارند و تا چه حد اعتقادات سیاستمداران مختلف آلمانی به ویژه از حزب چپ این کشور که سال‌ها داعیه حمایت از ملت فلسطین را داشته‌اند، بی‌پایه و اساس است.

فیل بوین با اشاره به نفوذ صهیونیست‌ها در اندیشکده "لوکزمبرگ استیفانگ" که وابسته به حزب چپ آلمان است نیز گفت: این مسئله به این دلیل در دستورکار صهیونیست‌ها قرار گرفته زیرا این اندیشکده از لحاظ فکری، توجیحات خاصی را مبنی بر آنچه مشروعیت رژیم صهیونیستی عنوان می‌شود ارائه می‌کند و درست به همین دلیل به نوعی به بنیان تئوریکِ حزب چپ آلمان شکل می‌دهد. از سوی دیگر، این اندیشکده کمک می‌کند تا نوعی جریان رسانه ای و فکری در راستای منافع صهیونیست‌ها شکل گیرد و ایجاد شود. در این فضا، نفوذ نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و همچنین فکری رژیم صهیونیستی در اندیشکده مذکور امری کاملاً طبیعی است.

وی در ادامه تأکید کرد که این نکته که رژیم صهونیستی در کشوری نظیر آلمان و یا در انگلستان می‌تواند به راحتی اعمال نفوذ کند، حقیقتا موضوعی عجیب است و چالش برانگیز به نظر می‌رسد که رهبران کشورهای مذکور نمی‌توانند از استقلال کشورهایشان در برابر جریان‌های مخرب، دفاع و حمایت کنند.

در پایان دیوید میلر به این نکته اشاره کرد که اکنون اندیشکده‌هایی در کشورهای غربی نظیر "بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها" وجود دارند(مستقر در آمریکا) که عملاً مهره و بازیگر رژیم صهیونیستی‌اند. آنها یک ابزار سیاست خارجی و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی رژیم مذکورند و این رژیم به انحاء مختلف از آنها استفاده می‌کند تا اهداف و منافع خود را به شیوه‌ای نرم و به ظاهر با نگاهی پژوهشی و علمی، اما کاملاً سیاسی و مغرضانه تأمین کند. مسئله‌ای که نیاز به کسب آگاهی‌های لازم از سوی افکار عمومی بین‌المللی در اقصی نقاط جهان دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 901462